Hero Image
- Josef Remeš

Z papíru do digitálu

Máte rádi papír a řešíte, jak přejít do digitálu?

Úvod

Přechod z papíru do digitálu není tak snadný, jak se na první pohled zdá. Nevím, jak to máte vy, ale ten pocit, když chytnete do ruky tužku a během pár vteřin napíšete co vás napadlo, doplnit skicou, načrtnete detail, nebo nakreslíte myšlenkovou mapu je nenahraditelný.

A pak je tu ještě čtení knih a článků, kdy držet v ruce papír, možnost si podtrhávat, zvýrazňovat pasáže, dopisovat vlastní poznámky, případně ocenit typografickou sazbu a provedení, je to, co z knihy dělá knihu a kde má papír pořád své místo.

Nicméně doba pokročila a když jedete vlakem a máte sebou tahat poznámkový blok, pětiset stránkovou knihu, případně další tři knihy a k tomu sadu papírů, mě přiměla přemýšlet nad tím, jak to uchopit lépe, tak abych ulehčil zádům od přebytečných kil papíru a současně si usnadnil práci s dokumenty, knihami, tzn., hledáním v nich a následným zpracováním poznámek a zvýraznění.

Chtělo by to něco…

Chtělo to něco malého a šikovného, co mi v osobně-pracovní rovině pomůže, bude to co nejblíž papíru a nemusí to ani umět spoustu dalších věcí (přehrávání hudby, videa atp.), neb by to člověka stejně odvádělo od primární aktivity, čtení, psaní, črtání, či přemýšlení.

Prvně jsem zvažoval čtečku knih, např. Kindle. Moc pěkná věc, ale odradila mě ta jednoúčelovost. Když jsem držel v ruce iPad od Apple a Surface Pro od Microsoftu, říkal jsem si, „To by mohlo být ono.“ Ale nebylo. Sice práce s dotykovým perem je řešením, ale pořád to bylo blíže klasickému počítači. Navíc za četbu knih na zařízeních, kde vám displej postupně “vysvěcuje” oči, vám váš zrak časem nepoděkuje.

Pouhou koupí nějakého zařízení se vše nevyřeší, doporučuji mít rozmyšlený proces (workflow), jak budete data v zařízení pořízené nebo v něm uložené používat.

A to něco je…

Jako ideální kombinace se mi jevilo jednorázové zařízení, které bude na bázi elektronického inkoustu jako Kindle, ale bude toho umět trošku více. Nakonec jsem po dlouhém rozvažování šáhl po reMarkable, který svým minimalistickým pojetím zapadá do mého papírovo-digitálního workflow, a nelituji.

papir-digital_resize

Podařilo se mi skloubit

  • čtení knih a článků,
  • tvorbu poznámek,
  • kreslení detailů,
  • a jejich následné digitální zpracování

do jednoho poměrně malého zařízení, které nemusím nabíjet co druhý den a zabírá minimální místo, takže mise splněna.


P. S. 1: Nutno podotknout, že je to věcička s vyšší cenovkou, nicméně její minimalistické pojetí a funkcionalita za to stojí, pokud máte jasno v tom, co od toho čekáte. Ještě dodám, že pro lidi, kteří pracují s grafikou a širokou paletou barev reMarkable nebude asi to pravé ořechové.

P. S. 2: Za přečtení stojí i geneze Tomáše Baránka (nakladatelství Melvil), který řešil něco podobného a popisuje ji v článku (Bez)papírová odysea. Jak jsem hledal ideální způsob psaní poznámek.

Other Related Posts: