Hero Image
- Josef Remeš

Druhý mozek a pár postřehů

Pár postřehů pro ty, co začínají s tvorbou druhého mozku a psaním chytrých poznámek (zettelkasten).

Psaní a technologie

Řada lidí, která začne se zettelkasten (PKM) marní čas tím, že hledá ideální nástroj (software) a často v tomto hledání „utopí“ neskutečné množství času. Přitom nejlepším nástrojem jste vy. Každému z nás může vyhovovat jiná forma tvorby poznámek a nemělo by to být o tom, že poznámky píšete kvůli nástroji a nějakému grafu, ale kvůli sobě.

Obsidian

Doporučení: Podívejte se, jak to dělají jiní, ale hlavně, začněte. Proces poznámek nebude na začátku dokonalý a ani se o to nesnažte, postupně jej vypilujete, neb tak jak bude poznámek přibývat, tak vás postupně budou napadat možnosti, jak je využít, kam je integrovat a jak je propojovat.

Volba nástroje

Pro řadu lidí alfa a omega, ale dle mého je to mylná domněnka. Mnohem důležitější je proces, jakým způsobem poznámky zachycujete a jak s nimi pracujete než nástroj samotný. Ano, nástroj vám v tom může výrazně pomoci, ale je to pořád jen nástroj.

Při výběru nástroje pro agregaci poznámek je vhodné zohlednit pár faktorů, např.:

  • Jak budete nejčastěji poznámky zaznamenávat.
  • Jak budete poznámky vyhledávat, třídit a procházet.
  • Jak si budete poznámky přenášet z článků, knih do vaší znalostní báze.
  • Jaké systémy a platformy používáte a zdali budete chtít mít přístup k znalostní bázi např. i na telefonu.
  • Jakým způsobem budete poznámky synchronizovat.
  • Jak moc je nástroj intuitivní.
  • Jak je to s bezpečností dat.
  • Jak je to ukládáním dat a jejich využitím v dlouhodobém horizontu.

Požadované funkcionality

  • Zpětné odkazy.
  • Vnořené bloky (poznámky lze vkládat bloky z jiných poznámek).
  • Zobrazení formou grafu.

Doporučení: Vyzkoušejte si prvně pár nástrojů na několika poznámkách a vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje vašemu přirozenému workflow. Nepodlehněte líbivosti některých funkcionalit, ale naopak snažte se dívat za roh a sami si určete, co je pro vás důležité a dívejte se na nástroj z pohledu, že jej budete chtít používat třebas i za 10 let.

Ještě si dovolím profesní dovětek, že tak jak někdo rád vdolky, někdo holky a někdo pro tvorbu stavební projektů preferuje ArchiCAD, někdo Revit. Tak stejně je to i u zettelkasten. Nelze říci, který nástroj je nejlepší a každému může vyhovovat něco jiného. Proto se zaměřte spíše na proces a volte nástroj takový, který bude z valné části pokrývat vaše potřeby a ladit s vaším workflow.

Zamyšlení: Je zajímavé, jak řada nástrojů podvědomě nutí uživateli určité postupy (workflow), které korespondují s architekturou a procesy nástroje. Co kdyby to ale bylo jinak a nástroj umožňoval aplikovat vaše stávající postupy a přizpůsobili byste si jej k obrazu svému?

Vytvořte si návyk

Nejhorší je začít a vytrvat. Na začátku je obvykle tzv. „hype“ tvorby poznámek velký, ale pak postupně upadá. Přitom zettelkasten je o dlouhodobém a systematickém zaznamenávání.

Doporučení: Vyhraďte si v pracovním týdnu nebo v rámci dne určitý čas, který budete věnovat agregaci a zatřízení poznámek. Představte si vaši znalostní bázi jako zahradu, o kterou je potřeba pečovat a vy jste tím zahradníkem. Plody, které vám tato zahrada bude dávat budou přímo odvislé od toho jakou péči jí budete věnovat.

Nepřehánějte to

Je dobré si stanovit, co stojí za to zaznamenat a co nikoliv. Nemělo by to sklouznout k tomu, že budete zaznamenávat vše, neboť byste se stali otrokem zaznamenávání. Ano, je to návykové a pohled na tečky v grafu svým způsobem přináší uspokojení a prostě se na něj hezky dívá. Nicméně mělo by vám zůstat dost času i na kreativní činnosti.

Doporučení: Snažte se do procesu tvorby poznámek zařadit prvek prioritizace, tzn., co ještě stojí za to, aby bylo zaznamenáno a co nikoliv.

Other Related Posts: