Hero Image
- Josef Remeš

Druhý mozek stavaře

Krátké zamyšlení o tom, jak si (ne)zapisujeme poznámky a vědomosti ve stavebnětechnické praxi, kde se dozvíte něco málo o zettelkasten.

Úvod

Zapomínáme, zapomínáme, zapomínáme... a je to škoda. Jen si to vemte, určitě jste zažili ten moment, když jste si říkali „Ale vždyť toto jsem přece již věděl, řešil nebo někde viděl.“ Mě se to stalo již několikrát a dlouho jsem na to hledal recept, zkoušel různé způsoby, metody a technologie, jak tenhle problém řešit, a přitom stačí tak málo.

Poznámky

Co je to málo? Je to prosté, stačí si zavést systém, jakým způsobem si ukládáte poznatky a informace, kterých jste nabyli a tyto vzájemně propojovat, tj. tvořit digitální synapse. Postupně si tak vytvoříte tzv., druhý mozek (second brain) ze kterého vylovíte tu správnou informaci v ten správný okamžik. Druhý mozek je někdy označován i jako osobní znalostní báze, silo, digitální zahrada či osobní wikipedie.

Grafické zobrazení poznámek a jejich propojení

Vypadá to jednoduše, ale chce to určitou rutinu a návyk, který se vám však vrátí mnohonásobně, ať již v profesním nebo osobním životě. Není to totiž pouze o zápisu nějaké informace, ale zejména způsobu, jakým způsobem tuto informaci zpracujete, jak ji zatřídíte a jak ji propojíte s ostatními informacemi.

Mysl si pamatuje téměř vše. Problém není to si něco zapamatovat, ale věci si vybavit. A s tímhle vám může pomoci zettelkasten.

Zettelkasten, PKM a tajemné zkratky

Napříč komunitami, které se zabývají rozvojem jste nyní mohli zaznamenat pár tajemných slov a zkratek, jako např. zettelkasten nebo PKM. Nejedná se však o žádná zaklínadla z Harryho Pottera, ale slova a zkratky spojená se správou informací a znalostí, viz infobox níže.

Zettelkasten (slip-box)
Zettelkasten je systém pro správu a organizaci znalostí (personal knowledge management), který používal německý akademik Niklas Luhmann. Doslovný překlad německého slova zettelkasten je kartotéka. Anglickým ekvivalentem je slovíčko slip-box.

  • PKM … Personal Knowledge Management
  • CKM … Collective Knowledge Management
  • BSAB … Building A Second Brain

Další informace

Rádi byste se dozvěděli více, připravil jsem pro vás seznam zdrojů odkud jsem čerpal, který najdete v myšlenkové mapě PKMinfo (https://bit.ly/pkminfo).

A pokud chcete vědět více, doporučuji šáhnout po knize Jak si dělat chytré poznámky (Sönke Ahrens), kde je vysvětlena a popsána metoda zettelkasten.

Other Related Posts: